Напиши нам
Скасувати


Varicose veins- Causes, treatment, diagnosis and prevention.

14 May 2019

  Żylaki kończyn dolnych (nóg) to powiększone naczynia krwionośne, opuchnięte z charakterystycznymi zwinięciami, często bardzo intensywnie sine lub ciemnofioletowe. Miejsca objęte żylakami to najczęściej podudzia, należy jednak zaznaczyć, że hemoroidy również zaliczane są do żylaków (żylaki odbytu). Początkowe objawy, które powinny Nas zaniepokoić związane są z uczuciem „ ciężkich nóg”, kurczami podudzi, mrowieniem kończyn oraz obrzękami.

Powstawanie żylaków związane jest z kilkoma czynnikami.

Do głównych zaliczamy:

 1. Predyspozycje genetyczne - jeżeli rodzicie cierpią z powodu żylaków ryzyko rozwoju u dzieci wynosi 90%, jeżeli jedno - prawdopodobieństwo, że wystąpią u córki wynosi 62%, a u syna 25%. 
 2. Nieprawidłowa funkcja zastawek żylnych oraz budowa naczyń krwionośnych powodują, że krew, zamiast przedostawać się do serca nie zostaje zatrzymana i wstecznie powraca do naczyń i powoduje ich rozciąganie, poszerzenie i wydłużenie. W konsekwencji zmian w naczyniach tworzą się żylaki.
 3. Zwraca się uwagę na fakt, że płeć żeńska oraz stojąca praca/tryb życia przyczyniają się do zwiększenia zachorowalności na niewydolność żylną.

Należy również wspomnieć o czynnikach, na które mamy wpływ, a ich modyfikacja znacznie zmniejszy ryzyko rozwoju żylaków. Są to:

 • Długotrwała praca stojąca/siedząca;
 • Nadwaga i otyłość;
 • Mała aktywność fizyczna;
 • Nadmierna ekspozycja na ciepło;
 • Ciąża;
 • Niewygodne obuwie w tym noszenie butów na obcasie;

Należy uważnie przyglądać się zmianom na nogach takim jak pajączki, teleangiektazje, łatwość do tworzenia siniaków itp. Wczesna prewencja oraz wprowadzenie odpowiednich modyfikacji stylu życia, mogą zapobiec powstawaniu żylaków lub uchronić przed ich powiększaniem i rozwojem niewydolności żylnej.

Leczenie żylaków zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli Pacjent dopiero zauważa małe, drobne pęknięcia naczyń krwionośnych umiejscowione zaraz pod warstwą skóry, warto wprowadzić dobre nawyki takie jak:

- zimne kąpiele,

- rezygnacja z ekspozycji na słońce;

-wygodne obuwie na niskim obcasie;

- wprowadzenie leków z rutyną, hesperydyną czy diosminą - wszystkie przyjmowane leki powinny być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą;

- stosowanie żeli/kremów z heparyną czy kasztanowcem;

-uniesienie nóg podczas snu na poziomie powyżej głowy;

- zakup specjalistycznych opasek i pończoch o regulowanym stopniu ucisku;

O ile same żylaki nie są groźne, zmniejszają tylko komfort i estetykę nóg u Pacjenta, o tyle rozwijająca się niewydolność żylna jest bardzo groźna. Może ona rozwijać się i spowodować zapalenie żył głębokich, a stan taki zagraża zdrowiu i życiu Pacjenta. Konieczna jest wizyta u specjalisty chirurga naczyniowego/flebologa celem wprowadzenia leczenia farmakologicznego, które zapobiega rozwojowi ciężkich powikłań.

Metody leczenia żylaków dzielimy na:

 1. Leczenie zachowawcze – polega na zmniejszeniu objawów poprzez podawanie Pacjentowi preparatów uszczelniających naczynia w postaci tabletek (diosmina, rutyna, hesperydyna) lub maści (heparyna, kasztanowiec). Metoda ta nie wyeliminuje całkowicie żylaków, może je natomiast zmniejszyć. Przydatne zdają się również podkolanówki uciskowe o odpowiednio dobranych parametrach.
 2. Leczenie zabiegowe – występuje kilka różnych metod leczenia. Należą do nich: skleroterapia, laserowe usuwanie żylaków, chirurgiczne zabiegi, safenektomia, parvektomia, miniflebektomia, klej wewnątrznaczyniowy (poszczególne metody leczenia zostaną opisane w późniejszym artkule).

Wybór metody leczenia żylaków zależy od wielu czynników w tym: rozwoju choroby, stanu zdrowia Pacjenta oraz chorób towarzyszących. O doborze metody decyduje zawsze lekarz po dokładniej analizie stanu Pacjenta.

Masz problemy z żylakami i szukasz odpowiedniej pomocy na najwyższym poziomie? Mieszkasz za granicą natomiast chcesz skorzystać z usług chirurga naczyniowego/flebologa? Możesz również zdecydować się na zabieg za granicą i starać się o zwrot kosztów leczenia.

Dowiedz się więcej o metodach leczenia i umów się na wizytę w najlepszych prywatnych placówkach w Polsce specjalizujących się w leczeniu żylaków! kontakt@medicaladvisor.pl / +48 607 871 284

Zespół MedicalAdvisor.pl

Повернися до списку новин