Напиши нам
Скасувати


Toksyna botulinowa- zastosowanie w medycynie estetycznej, dermatologii i nie tylko.

14 July 2019

Toksyna botulinowa (potocznie botox) jest naturalną i silną toksyną, której działanie polega na zahamowaniu uwalniania ważnego neuroprzekaźnika, jakim jest acetylocholina.  Konsekwencją tego jest porażenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego i spadek napięcia mięśniowego. Wyróżnia się aż siedem typów toksyny botulinowej, które przyjęło oznaczać się kolejnymi literami alfabetu (A, B, C1, D, E, F i G).

Właściwości toksyny botulinowej od lat wykorzystuje się w medycynie. Ma zastosowanie w leczeniu m. in. zeza, różnego rodzaju spastyczności (w tym u dzieci z porażeniem mózgowym, u pacjentów po udarze), kurczach szyi, twarzy, powiek, nietrzymaniu moczu oraz w licznych zabiegach z dziedziny medycyny estetycznej.

W medycynie estetycznej od lat stosuje się toksynę botulinową typu A, w bardzo niewielkich ilościach oraz podawaną miejscowo. Główne wskazania do zastosowania botoksu u Pacjentów w zakresie medycyny estetycznej to:

  • Nadpotliwość dłoni i stóp;
  • Zmarszczki mimiczne;
  • Zmarszczki typu „lwia zmarszczka” mieszcząca się pomiędzy brwiami;
  • Zmarszczki na dolnej części twarzy oraz szyi;

 

Czy zabieg usunięcia zmarszczek botoksem jest bezpieczny?

Pacjent przez planowanym zabiegiem zawsze konsultowany jest z lekarzem specjalistą, który decyduje o kwalifikacji do procedury. Robiąc z Pacjentem wywiad zbiera informacje dotyczące chorób towarzyszących, ogólnego samopoczucia oraz wykonuje miejscowy test na alergię.  Rzetelny wywiad z Pacjentem ma znaczenie, gdyż występują choroby, przy których wykonanie botosku jest przeciwwskazane dla dobra Pacjenta. Są to m. in. zaburzenia przewodnictwa mięśniowo- nerwowego (miastenia gravis, stwardnienie rozsiane), choroby, podczas których pacjent w okresie 1 miesiąca wstecz stosował cyclosporynę, aminoglikozydy, linkomycyna czy popularna w leczeniu trądziku młodzieńczego tetracyklina. Ważne jest zatem dokładna rozmowa z lekarzem specjalistą oraz jego ogromne doświadczenie. Ważne jest również, że zabiegów tego typu nie wykonuje się u pacjentek w ciąży i podczas karmienia piersią.

 

Jak wygląda zabieg redukcji zmarszczek z użyciem toksyny botulinowej?

Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny. Nie wymaga podania znieczulenia miejscowego, a u Pacjentów wrażliwych na delikatne nakłucia można zaproponować zastosowanie kremu znieczulającego. Zabieg polega na wprowadzaniu toksyny za pomocą niewielkiej i bardzo cienkiej igły, w obrębie największych zmarszczek, które Pacjent chce usunąć. Sam zabieg jest bardzo krótki i trwa od 15-20 minut.

Jak długo utrzymuje się efekt działania botoksu?

Efekt zastosowania botoksu w leczeniu zmarszczek mimicznych pojawia się po około 7 dniach od zabiegu i utrzymuje się nawet do 6-ciu miesięcy. Aby efekt skóry bez zmarszczek utrzymać przez dłuższy czas zabieg należy powtarzać. Optymalnym okresem przerwy jest 6-8 miesięcy pomiędzy kolejnymi wstrzyknięciami, natomiast nie częściej, niż co 3 miesiące. Należy Pamiętać, że za każdym razem zabieg poprzedzony jest ponowną konsultacją medyczną a wszystko to w trosce o Pacjenta.  

Zastosowanie botosku w medycynie estetycznej jest jedną z metod, po które sięgają coraz częściej zarówno kobiety jak i mężczyźni chcący opóźnić efekty starzenia się skóry. Ważnym dla Pacjenta jest fakt, że efekt wstrzyknięcia toksyny botulinowej pojawia się bardzo szybko i utrzymuje nawet do 6-ciu miesięcy.

Czy można leczyć nadpotliwości toksyną botulinową?

Samo wyleczenie nadpotliwości toksyną botulinową nie jest możliwe. Patrząc na mechanizm działania botosku, bardziej mówi się o leczeniu objawów nadpotliwości niż samego schorzenia. Poprzez wprowadzenie toksyny botulinowej w miejsca dotknięte hiperhydrozą wywołuje się blokadę nerwów zaopatrujących te gruczoły a to powoduje redukcję potliwości nawet na okres 12-stu miesięcy. Najczęściej Pacjenci decydują się na zastosowanie ostrzyknięć z botoksu w leczeniu nadpotliwości stóp i dłoni, ale coraz więcej Pacjentów decyduje się na zabiegi na czole oraz pod pachami.  

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje nowoczesna medycyna estetyczna z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Planujesz wakacje w Polsce? Zaplanuj wizytę w najlepszych prywatnych klinikach medycyny estetycznej i zadbaj o swój wygląd i samopoczucie

z MedicalAdvisor.pl! kontakt@medicaladviso.pl/ +48 607 871 284!

Zespół MedicalAdvisor.pl

Повернися до списку новин