Напиши нам
Скасувати


The EU directive on cross-border healthcare: treatment in Polish Private Clinics!

05 April 2019

    Wielu Pacjentów/Polaków mieszkających i pracujących poza granicą Polski, zastanawia się nad podjęciem leczenie w Polskich placówkach medycznych. Wysoka jakość świadczeń zdrowotnych, brak bariery językowej, pomoc personelu szpitala oraz brak długoletniego oczekiwania na zabieg/badanie diagnostyczne sprawiają, że Polskie placówki prywatne cieszą się popularnością wśród Pacjentów nie tylko narodowości Polskiej ale również obcokrajowców. Wielu Pacjentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż każdy kto jest ubezpieczony na terenie Państwa Unii Europejskiej (plus Norwegia oraz Szwajcaria) ma prawo do ubiegania się o zwrot kosztów za leczenie w Polskich placówkach medycznych.

Kto ma prawo do ubiegania się o zwrot kosztów leczenia?

    Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej o leczeniu Transgranicznym, osoby mieszkające na stałe, ubezpieczone na terenie dowolnego kraju UE a także Norwegii oraz Szwajcarii, niezależnie od wieku, mają prawo do BEZPŁATNEGO leczenia w przypadkach nagłych na terenie wszystkich Państw członkowskich. Leczenie planowane: zabiegi chirurgiczne, rehabilitacja i inne, mogą być wykonane na terenie dowolnego kraju UE, a Pacjent ma prawo do uzyskania zwrotu poniesionych kosztów leczenia u ubezpieczyciela (AOK- Niemcy, NHS- Wielka Brytania, HSE- Irlandia oraz pozostałe).

Ważnym jest fakt, że aby starać się o zwrot kosztów leczenia dana procedura musi być refundowana w kraju, w którym Pacjent jest ubezpieczony. Oznacza to, że jeżeli dany zabieg jest zabiegiem refundowanym w Twoim kraju zamieszkania/pracy, w którym korzystasz z opieki medycznej i w którym jesteś ubezpieczony, a na zabieg czekasz zbyt długo, nie jesteś zadowolony ze służby zdrowia i opieki możesz wykonać dany zabieg m. in. w Polsce. Placówki, z którymi współpracujemy w Polsce są placówkami prywatnymi mającymi ogromne doświadczenie w opiece nad Pacjentami zarówno polsko- jak i anglojęzycznymi. Personel płynnie posługuje się językiem angielskim, jak również możliwe jest skorzystanie z usług tłumacza, aby poprawić komfort Pacjenta.

Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania zwrotu kosztów leczenia?

Aby ubiegać się o uzyskanie refundacji za leczenie w Polskim szpitalu/placówce prywatnej niezbędne będzie przedstawienie kilku dokumentów:

  1. Oryginalne potwierdzenie płatności za wykonany zabieg/rehabilitację/procedurę medyczną.
  2. Wypis ze szpitala z opisem stanu Pacjenta oraz wszelkimi niezbędnymi badaniami potrzebnymi do pełnej diagnozy.
  3. Dodatkowo Pacjent powinien przedstawić swojemu ubezpieczycielowi dokumenty potwierdzające zamieszkanie i ubezpieczenie w kraju, w którym będzie się ubiegał o zwrot za leczenie (przykładowo UK: wyciąg z konta bankowego wraz z danymi Pacjenta, a także drugi dokument, którym może być rachunek za gaz, prąd czy wodę). Wszystkie dokumenty powinny być aktualne w momencie, w którym Pacjent przebył leczenie.
  4. Wszystkie dokumenty przedstawione ubezpieczycielowi podczas składania wniosku o zwrot poniesionych kosztów leczenia powinny być przetłumaczone na język narodowy kraju, w którym taki zwrot będzie uznawany. Wraz z personelem szpitala przygotowujemy dla Naszych Pacjentów wszelkie ww dokumenty.

 

   Nasze Placówki Partnerskie mając ogromne doświadczenie w wycenie świadczeń dla zagranicznych ubezpieczycieli oraz procedurach z nimi związanych, umożliwiają dostęp do dokumentacji niezbędnej do procedury zwrotu kosztów leczenia. Pracownicy MedicalAdvisor.pl współpracując i koordynując proces przyjazdu/pobytu oraz leczenia Pacjenta, umożliwią dosłanie wszelkich niezbędnych dokumentów, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Pacjent nie musi się dodatkowo fatygować formalnościami. Będąc na miejscu w Polsce jesteśmy w stanie zorganizować cały pobyt łącznie z rezerwacją hotelu czy przyjazdem do Kliniki, umożliwiając Pacjentowi komfortowe spędzenie czasu przez i po zabiegu.

 

 

Dowiedz się więcej o leczeniu w Polsce dostępnym dla Pacjentów zagranicznych i możliwościach zwrotu kosztów leczenia. Skontaktuj się z Nami: kontakt@medicaladvisor.pl/ +48 607 871 284

 

Zespół MedicalAdvisor.pl

Повернися до списку новин