Напиши нам
Скасувати


The surgical correction of mandibular prognathism - What You need to know before and after surgery!

08 April 2019

   Operacja ortognatyczna, czyli chirurgiczny zabieg jedno- lub dwuszczękowy mający na celu zmianę położenia szczęki i/lub żuchwy a tym samym przywrócenie prawidłowego zgryzu. Zabieg nie tylko poprawia naturalny wygląd oraz harmonię twarzy, ale również poprawia jakość życia Pacjentów z progenią (więcej o progenii w artykule „Progenia- zabieg chirurgiczny jedyną skuteczną metod leczenia”).

Jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego leczenie progenii?

   Ważnym elementem leczenia jest odpowiednia diagnoza oraz konsultacja zarówno przez lekarza specjalistę z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej jak i ortodoncji. Często zabieg chirurgiczny poprzedzony jest leczeniem ortodontycznym, a kwalifikacja Pacjenta do zabiegu ortognatycznego możliwa jest zarówno przed jak i w trakcie leczenia. Po zakwalifikowaniu Pacjenta oraz uznaniu o jego gotowości do zabiegu ustalany zostaje termin operacji.

Zabieg operacyjny wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a czas trwania wynosi od 2-5 godzin w zależności od przypadku, z jakim Pacjent zgłasza się do specjalisty. W zależności od rodzaju wady zgryzu wyróżniamy dwa rodzaje zabiegu:

  • Zabieg na żuchwie;
  • Zabieg na szczęce;

    Po zabiegu chirurgicznym w obydwu przypadkach Pacjent otrzymuje tzw. wyciągi międzyszczękowe, które umieszcza na odpowiednich zamkach zarówno na łuku górnym jak i dolnym aparatu ortodontycznego (wyznaczone jest to przez lekarza prowadzącego). Same wyciągi Pacjent powinien nosić przez okres 4 tygodni, przez które obowiązuje Pacjenta również ścisła dieta. Wszystkie posiłki powinno się przygotować w formie płynnej oraz podać Pacjentowi za pomocą słomki lub strzykawki (Pacjent nie powinien szeroko otwierać ust). W okresie pozabiegowym konieczne są regularnie wizyty w Klinice, podczas których monitorowane są efekty leczenia. Po zabiegu ortognatycznym Pacjent wymaga dalszego leczenia ortodontycznego.

Wskazówki dla Pacjentów, którzy planują leczenie chirurgiczne progenii:

  • Pobyt w Klinice wynosi zwykle kilka dni; warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne rzeczy, które są dla Ciebie niezbędne: wygodne ubranie, klapki, produkty higieniczne oraz urządzenia, które ułatwią Ci spędzenie wolnego czasu;
  • Wszystkie posiłki, które otrzymasz muszą być w postaci płynnej; nie zabieraj produktów żywnościowych, które nie są dostosowne do diety;
  • Zaopatrz się w urządzenia niezbędne do prawidłowej higieny jamy ustnej; zalecane stosowanie irygatorów, które w łatwy i skuteczny sposób umożliwią dbanie o świeżość;
  • Przez okres pobytu w szpitalu przydatne mogą okazać się: żelowe okłady powodujące zmniejszenie obrzęku, woda morska w sprayu do nosa (dostępna w każdej aptece), wazelina kosmetyczna (częste nawilżanie ust);

Pamiętaj: efekty chirurgicznej operacji progenii widoczne są zaraz po zabiegu, należy jednak podkreślić, że na ten końcowy należy poczekać około roku! Leczenie daje Pacjentowi wiele satysfakcji, poprawia jego samopoczucie oraz pewność siebie. 

Już dzisiaj dowiedz się więcej na temat chirurgicznego leczenie progenii! Umów się na wizytę u specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej i dowiedz się o możliwościach, jakie dla Ciebie istnieją.

Mieszkasz za granicą? Nie stanowi to dla Nas problemu! Personel medyczny płynnie posługuje się językiem angielskim! Zarezerwujemy cały pobyt w Polsce!

kontakt@medicaladvisor.pl/ +48 607 871 284

Zespół MedicalAdvisor.pl

 

Повернися до списку новин