Напиши нам
Скасувати


лазерне лікування варикозної хвороби вен нижніх кінцівок - All you need to know!

01 June 2019

 Bardzo ważnym elementem leczenia żylaków jest wczesne wykrycie oraz zapobieganie ich powstawaniu. Należy zaznaczyć, że Pacjenci objęci ryzykiem rozwoju żylaków (genetycznie uwarunkowane), kobiety, pacjentki ciężarne czy osoby otyłe nie powinny lekceważyć objawów świadczących o problemie z żylakami. Im wcześniej Pacjent zainteresuje się zmianami, zadba o odpowiednią masę ciała czy wprowadzi modyfikację stylu życia, tym mniejsze ryzyko rozwoju żylaków.

Samo leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz stanu zdrowia Pacjenta, a zawsze powinno być poprzedzone konsultacją specjalistyczną.

 Metody leczenia żylaków możemy podzielić na:

  1. Nieinwazyjne leczenie żylaków: wszelkie metody uciskowe (pressoterapia/kompresoterapia) polegające na poddaniu kończyny regulowanemu uciskowi przy pomocy odpowiednio dobranych pończoch/rajstop. Ucisk stopniowany jest od kostki w górę, pobudzając tym samym krążenie oraz pracę układu limfatycznego. Metoda ta szczególnie polecana u kobiet w ciąży, u pacjentów po zabiegach usunięcia żylaków, jako uzupełnienie terapii, a także w momencie, gdy Pacjent oczekuje na zabieg. Metoda ta stosowana jest również u Pacjentów, którzy przez wzgląd na choroby towarzyszące nie kwalifikują się do zabiegu chirurgicznego. Warto zauważyć, że Pacjenci z miażdżycą oraz cukrzycą nie powinni stosować tego typu metody. Stopień oraz wszelkie inne parametry ucisku powinny być dobrane indywidualnie przez specjalistę po konsultacji z Pacjentem.
  2. Hybrydowe leczenie żylaków: połączenie kilku metod w celu optymalizacji leczenia i uzyskania maksymalnego efektu. 
  3. Małoinwazyjne leczenie żylaków: leczenie to umożliwia usunięcie zmian żylakowych jednocześnie ograniczając ingerencję w powłoki ciała.  Leczenie takie ogranicza dyskomfort po zabiegu, ból oraz przyspiesza powrót Pacjenta do pełni sił. Zabiegi małoinwazyjne przeprowadzane są dzięki nowoczesnym metodom, a usuwanie żylaków następuje poprzez trwałe zamykanie zmienionych pni żylnych od środka.

 

- SKLEROTERAPIA: metoda ta polega na ostrzykiwaniu zamienionych naczyń substancją wywołującą stan zapalny, a w konsekwencji zamknięcie światła żyły. Metoda ta zalecana jest pacjentom w początkowym etapie, gdy występują pajączki oraz niewielkie żylaki lub jako uzupełnienie leczenie chirurgicznego. Nie stosuje się tej metody u kobiet w ciąży oraz u Pacjentów uczulonych na środek leczniczy podawany podczas skleroterapii. Sam proces jest kilkuetapowy, a kolejne ostrzykiwania wykonuje się w odstępach około dwutygodniowych. Efekty widoczne są dosyć szybko (około 1-2 miesiące).

Sam zabieg trwa około 15-30 minut, uznawany za stosunkowo bezpieczny, a Pacjent jeszcze tego samego dnia może liczyć na powrót do domu.

 

- VenaSeal: metoda VenaSeal leczenia żylaków polega na wprowadzeniu do chorej żyły za pomocą specjalnego urządzenia kleju tkankowego. Zamyka on światło naczynia i początkuje proces jego zarastania. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, bezbolesny a czas jego trwania to około 30 minut. Pacjent nie potrzebuje hospitalizacji, a efekt zabiegu widoczny jest po kilku tygodniach.  Leczenie żylaków za pomocą kleju tkankowego uzyskujemy również dzięki VariClose oraz VenaBlock. Sam zabieg wygląda bardzo podobnie, natomiast efekty leczenia uzyskuje się nieco wcześniej.

-Metoda ClariVein®: polega na wstrzyknięciu do uszkodzonej, chorej żyły za pomocą obrotowego cewnika specjalistycznego roztworu. Końcówka urządzenia porusza się w naczyniu, przez co wywołuje naturalną reakcję polegającą na jego zwężeniu. Efekt ten potęgowany jest poprzez jednoczesne podanie do naczynia środka obliterującego. Metoda ClariVein® jest uznawana za bezpieczną, małoinwazyjną metodą leczenia żylaków a niebywałą jej zaletą jest szybki efekt oraz powrót do zdrowia Pacjenta. Po zabiegu zalecane jest noszenie przez kilka tygodni pończoch uciskowych.

 

- Metody termiczne leczenia żylaków: polegają na kontakcie wysokiej temperatury z wnętrzem uszkodzonego naczynia. Prowadzi to w konsekwencji do jego zwłóknienia oraz zarastania. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a wysoka temperatura uzyskiwana jest przy pomocy lasera, fal radiowych lub pary wodnej. 

 

          - Leczenie żylaków za pomocą lasera (EVLA/EVLT): najczęstsza małoinwazyjna metoda leczenia żylaków. Wykonywana w znieczuleniu miejscowym, praktycznie bezboleśnie oraz stosunkowo szybko (około 30minut). Zabieg leczenia żylaków za pomocą lasera polega na wprowadzeniu do żylaka cewnika, który emituje światło lasera. Pod wpływem emitowanego przez cewnik ciepła zmienione naczynie obkurcza się, zapada i w konsekwencji zamyka. Powstaje krążenie zastępcze w drożnych i wydolnych żyłach. Pacjent w dobę po zabiegu powinien podjąć umiarkowaną aktywność fizyczną celem stymulacji układu krążenia. Zalecane jest stosowanie rajstop uciskowych przez okres kilkunastu dni.

 

          - Leczenie żylaków za pomocą fal radiowych (metoda EVRF): bezpieczny oraz małoinwazyjny zabieg leczenia żylaków dzięki termoablacji. Wysoka temperatura generowana jest przez fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej. Za pomocą igły ablacyjnej lub specjalnego cewnika wprowadzonego do uszkodzonej żyły, dochodzi to silnego obkurczenia ściany naczynia i powstania stanu zapalnego. Prowadzi to do zwłóknienia uszkodzonej tkanki a w efekcie zarośnięcia żylaka. Leczenie żylaków za pomocą fal radiowych ma zastosowanie zarówno w leczeniu małych jak i dużych zmian żylakowych, sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG. Wszystkie paramenty dobierane są indywidualnie do Pacjenta, a sam zabieg można kilkukrotnie powtórzyć. Zupełne wyleczenie żylaków następuje po kilku miesiącach od leczenia, natomiast Pacjent już w ten sam dzień jest sprawny i gotowy do umiarkowanej aktywności fizycznej.

         

         - Leczenie żylaków przy użyciu pary wodnej (metoda SVS): metoda SVS polega na wprowadzeniu do uszkodzonego naczynia cewnika poprzez niewielkie nacięcie lub wkłucie. Przez cewnik do żylaka uwalniania jest para wodna o temperaturze 120-140 °C, dzięki czemu może być stosowana u Pacjentów uczulonych na inne substancje. Para wodna rozchodzi się w żylaku równomiernie oraz dociera nawet do bardzo małych zmian, a uszkodzona żyła ulega szybkiemu zwłóknieniu i degradacji. W zależności od wielkości żylaka proces zaniku może trwać nawet kilka miesięcy. Metoda leczenia żylaków za pomocą pary wodnej cieszy się bardzo wysoką skutecznością, a Pacjent bezpośrednio po zabiegu wychodzi do domu.

 

Planujesz operację żylaków w Polsce i szukasz odpowiedniej placówki, która w profesjonalny sposób zajmie się Twoim problemem? Mieszkasz za granicą i chcesz wykonać zabieg usuwania żylaków w Polskim szpitalu prywatnym? Zadzwoń/napisz

i  umów się już dzisiaj! kontakt@medicaladvisor.pl/+48 607 871 284!

Zespół MedicalAdvisor.pl

Повернися до списку новин